czwartek, 26 lipca 2007
Wiadomości konkursowe
Autorzy prac - przeczytajcie koniecznie! Łączymy dwie wakacyjne edycje konkursu.
Tekst 27: Wspomnienie leżajskiego sztetl
Co roku na przedwiośniu Leżajsk znów się zapełnia dawnymi mieszkańcami. W rocznicę śmierci „sprawiedliwego” (zaddika) z Leżajska, Elimelecha Lazara Weissbluma przyjeżdżają tysiące chasydów na jego grób. Od setek lat przybywają, bo wierzą, że duch zmarłego wysłucha ich próśb i modlitw. Centrum Leżajska na kilka wiosennych dni zamienia się w przedwojenne sztetl, co przypomina mieszkańcom miasta oraz przybyszom, że ongiś było to centrum chasydyzmu.
Tekst 26: Sięgać po niemożliwe
Część 3.
Tekst 26: Sięgać po niemożliwe
Część 2.
Tekst 26: Sięgać po niemożliwe - nagroda lipiec/sierpień
Czeka na przyjęcie komunii świętej. W tym kościele tradycyjnie klęka się przed ołtarzem przyjmując opłatek. Przychodzi jej kolej. Babcia obok już klęczy i spod oka zerka na nią ciekawie. Ona stoi. Wie, że jeśli uklęknie, będzie miała problemy ze wstaniem, może nawet w ogóle nie wstanie... Starsza kobieta nerwowo przesuwa się robiąc jej miejsce. Ona nadal stoi. Ignoruje natarczywe spojrzenie. W końcu babcia nie wytrzymuje: Ta dzisiejsza młodzież jest bezczelna i nie wychowana, nawet nie potrafią zgiąć kolan przed Bogiem. Ona uśmiecha się, pokazuje język i odchodzi. Znajomy ksiądz odprowadza ją rozumiejącym wzrokiem.
Tekst 25: Chełmianka ze skrzypcami
Część 2.
Tekst 25: Chełmianka ze skrzypcami
2006 Miami. Piaszczyste plaże i pomarańczowe gaje. Kawa w Little Hawana i spacer po dystrykcie Art. Deco w South Beach. Każda część tego kolorowego miasta ma swój własny styl i atmosferę. Przez cały rok jest słonecznie, a od oceanu wieje ciepły, orzeźwiający wiatr. Blisko osiemdziesięcioletnia kobieta, tryska energią. Wygląda o wiele młodziej niż wskazywałby na to kalendarz. Często podkreśla, że to zasługa subtropikalnego klimatu. Mieszka w niewielkim, spowitym w zieleń i kwiaty domu. Wnętrze nasycone kolorem. Na ścianach obrazy z martwą naturą i portretami pędzla jej ojca, Natana Haendela. Wśród nich w ciemnych zieleniach, turkusach i przeróżnych odcieniach czerwieni wiele portretów córki. Ze skrzypcami. Ale bez, też.
wtorek, 10 lipca 2007
Tekst 24: Tu - wyróżnienie lipiec/sierpień
To wszystko, co leży tu na środku podwórka, ja sam zgarniałem. Rękami i małą szufelką. Z góry znosiłem. Gruz porasta rumiankiem i trawą. Dom spalił się pięć lat temu, mieszkam w nim dwa lata. Nikt nie kupuje, bo remont za drogi. A działka taka piękna! Proszę, niech pani wejdzie. Lepiej tędy, przez boczną ścianę. Po co przez piwnicę, tam woda po kostki. Pani kolega jest już na górze. Stoi na folii i trzech dywanach. - Hej! Wyglądacie jak mrówki!
niedziela, 01 lipca 2007
Wiadomości konkursowe

Czerwcowa edycja konkursu zamknięta i rozstrzygnięta!

W kategorii tekst jury postanowiło nagrodzić felieton Światy równoległe, autor: alexles. Wyróżnienia dla tekstów: Kingsize, autorka: Dreamer oraz Troche Bardziej, autorka: TD.

Spośród fotografii najwięcej głosów otrzymał fotoreportaż z Prady Równości, autorka: Al_ona, i to on zostaje nagrodzony. 

Rozstrzygnięta została też kategoria graficzna. Nagrodę otrzymuje praca z numerem 1, autorstwa AT.

Dostrzeżone zostały też przez jury: rysunek Modlitwa w Gangesie, autorka: Cela:

 i prezentacja power point (bez tytułu), autorka: Tessy, która nie zmieściła się na naszym blogu. Prace te zostają wyróżnione.

Gratulujemy!